Послови организовања, мотивисања и окупљања добровољних давалаца крви према Закону о Црвеном крсту, (Сл.Гласник РС, број 107/05), као јавно овлашћење, и Закону о трансфузијској медицини (Сл.Гласник РС, број 40/17), поверени су Организацији Црвеног крста и трансфузиолошким службама. Активности из ове области, Црвени крст Новог Сада, спроводи у партнерском односу са Заводом за трансфузију крви Војводине, са којим се организују акције добровољног давања крви на терену, у институцијама и локалној заједници. Акцијама претходи детаљан и обиман рад на мотивацији грађана за добровољно давање крви, регрутовање давалаца и задржавање у складу са активностима које се спроводе и евалуирају сваке године.
Ове активности спроводе се путем подршке спровођењу дугорочне националне кампање, кроз промотивне активности, едукације волонтера и реализацију годишњег плана прикупљања крви.
Едукације волонтера су начин да се људи укључе у промоцију добровољног, ненаграђеног и анонимног давања крви и начин да се дође до нових волонтера и давалаца крви.
У оквиру Програма едукативно мотивационог рада Црвени крст Новог Сада у сарадњи са Заводом за трансфузију крви Војводине, је и ове године организовао Саветовање за волонтере сараднике, организаторе акција добровољног давалаштва крви и добровољне даваоце крви из новосадских средњих школа, факултета, предузећа и месних заједница – са гостима 110 учесника.
Саветовање је одржано у периоду од 27. до 29. септембра 2019.године, у Кладову, у хотелу „Ђердап“.
Циљ Саветовања је био: подизање свести о култури добровољног давања крви, стицање вештине комуникације и позитивног приступа према потенцијалним и вишеструким добровољним даваоцима крви. Саветовање је отворио Драган Лазић, секретар Црвеног крста Новог Сада који је поздравио присутне госте и сараднике.
На Саветовању су обрађене следеће теме:
– Црвени крст Новог Сада- Активности Црвеног крста Новог Сада на плану ддк у периоду јануар-
август 2019. године, Раде Станојчић, самостални стручни сарадник;
– Промоција добровољног давалаштва крви кроз електронске медије, Јован Вигњевић, организатор
акција;
– Црвени крст Војводине – Улога Црвеног крста на основу новог Закона о трансфузијског медицини,
Јелена Милић, самостални стручни сарадник Црвеног крста Војводине;
– Завод за трансфузију крви Војводине – Улога службе за трансфузију крви на основу новог Закона о
трансфузијског медицини и резултати ддк, прим. др Сања Богдановић, в.д. директора Завода за трансфузију крви Војводине;
– Анализа резултата Завода за трансфузију крви Војводине за период јануар-август 2019. године,
Прим. др Душица Адемовић Сазданић, начелница Завода за трансфузију крви Војводине;
Заинтересованост учесника за дате теме била је изузетно велика. Било је пуно питања на које су предавачи дали одговоре.
На Саветовању су учествовали и:
– Глигор Новачевски, Црвени крст Македоније, са сарадницима и председник Комисије за ДДК Црвеног крста Скопља и Деан Стојковски са сарадницима
– Мартина Хећимовић, заменик равнатеља Црвеног крижа Осијек и Томислав Томас, стручни сарадник из наведене организације
– Прим. др Сања Богдановић, в.д. директора Завод за трансфузију крви Војводине
– Александра Танасијевић, секретар Црвеног крста Зрењанина
– Татјана Јованчевић, секретарка Црвеног крст Сремска Митровица
– Бранислав Шобот, секретар Црвеног крста Бачка Паланка
– Биљана Клипа, секретарка Црвеног крста Сомбор
Током обе вечери приређен је музичко-забавни програм.
Учесници Саветовања су имали прилику да у суботу 28. септембра, плове бродом кроз најлепшу клисуру на Дунаву и да разгледају највећи музеј на отвореном у овом делу Србије – Трајанову таблу, камену скулптуру дечанског краља Децебала и румунски манастир Мраконије.
Саветовање је финансијски помогла Скупштина Града Новог Сада – Градска управа за здравство и Градска управа за социјалну и дечију заштиту.
Атмосфера током рада, интерактивност са предавачима, обим усвојених вештина, лепо дружење, као и изузетна предусретљивост домаћина хотела „Ђердап“, допринели су да реализација Саветовања буде на високом нивоу.