Izaberite stranicu
Црвени крст Новог Сада је за школску 2020/2021. годину потписао споразум о сарадњи са новосадским oсновним школама „Коста Трифковић“ и „Ђорђе Натошевић“ о реализацији Програма „Промоција хуманих вредности“ Црвеног крста Србије. Наведени програм је реализован у 14 градова и општина у Србији. Програм су релизовали млади волонтери, вршњачки едукатори током школске године, а радионице су одржаване једном недељно, у наведеним школама, у присуству учитељица.
У периоду октобар-децембар 2020. године, реализован је први циклус радионица у обе школе, укупно 28 радионица. Радионице су реализоване у два одељења (по једно одељење из наведених школа), а програмом је обухваћен 51 ученик четвртих разреда.
Општи циљ наведеног Програма Црвеног крста Србије је смањење насиља међу младима у Србији, унапређењем вештина комуницирања и решавања сукоба мирним путем, код деце узраста од 8 до 14 година.
Програм има за циљ да промовише толеранцију, уважавање културолошких и етничких разлика, кроз развој позитивног васпитног окружења заснованог на интеркултуролошким вредностима у основним школама широм Србије.
Програм „Промоцијa хуманих вредности“ третира теме: толеранција, лични и групни идентитет, ненасилно решавање конфликата, дискриминација, родна равноправност, дечја права и cyber bullyng.
Толеранција:
Способност да се прихвати постојање другачијих гледишта. веровања, понашања и начина живота.
Лични, групни, културни идентитет и поштовање различитости:
Лични идентитет чине оне карактеристике које ми сами себи приписујемо или нам их други приписују, а које нас у властитим очима и очима других људи чине посебним, јединственим. Ступајући у различите групе током свог раста и развоја, свако појединац истовремено прихвата и нека основна обележја тих група, било позитивна или негативна.
Ненасилно решавање конфликта:
Конфликти су природан и неизбежан део нашег свакодневног друштвеног живота. Они произилазе као резултат различитих потреба, интереса и перспектива појединца и заједнице.
Дискриминација и стигматизација:
Намерно или ненамерно негативно понашање или мишљење о одређеној групи или појединцу због њихове расне, националне, узрасне, родне или верске припадности.
Родна равноправност:
Сва бића, мушкарци и жене имају слободу да развијају личне способности и праве изборе без ограничења наметнутих строгим родним улогама. Особености у понашању, жеље и потребе различитих послова и једнакој мери треба узимати у обзир, вредновати и подржавати.
Дечја права:
Подразумева права која су, по својој природи, људска и која свако дете има без обзира у којој држави живи. Дечја права треба поштовати независно у ком политичком, културном, економском амбијенту и у каквим традицијама, обичајима и веровањима се дете развија као личност.
Cyber bullying (насиље путем електронских медија):
Појава cyber bullying-а припада развоју модерних технологија, интернет и мобилне телефоније. Састоји се у слагању негативнихм непријатних и провокативних порука. Cyber bulling се најчешће квалификује као једна врста вршњачког насиља. Починилац и жртва су обично малолетници.
Програм је реализован у складу са мерама заштите од заразне болести Ковид 19.

Pin It on Pinterest

Црвени крст Нови Сад
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
undefined