Izaberite stranicu

Црвени крст Новог Сада, обележио је Светски дан превенције утапања, у четвртак 25. јула 2024. године, на базенима Спортског центра „Сајмиште“ у периоду од 10.00 до 12.00 часова.

Најмлађи посетици базена су имали могућност да се путем предавања и интерактивних радионица, на тему безбедности, на води упознају са опасностима, али и начинима како да буду безбедни док бораве на купалиштима. Активности су реализовали волонтери Црвеног крста Новог Сада, Новица Јефтић, Никола Контић и Милош Плесничар.

Истог дана, у оквиру санитетског обезбеђења Аквапарка Петроленд у Бачком Петровцу, едукована волонтерка Милица Марковић реализовала је радионицу на тему безбедности на води.

Такође, током јутарње радионице у Летњој школи подмлатка у Дечијем одмаралишту Црвеног крста Србије „Криста Ђорђевић“ у Баошићу, волонтери Црвеног крста Новог Сада, реализатори 5. смене Летње школе, су у сарадњи са спасиоцима на води, одржали предавање о безбедности на купалиштима, али и упознали сву децу са правилима понашања на морској плажи.

У сарадњи са спасиоцима на води Црвеног крста Бачка Паланка, едуковане волонтерке, Милица Петровић и Милица Матић, реализаторке Летње школе подмлатка у Багремари су за 30 деце која се налазе на превентивном опоравку и одмору, реализовале предавање на тему безбедности на води, у оквиру поподневних радионица.

Црвени крст Србије је надлежни национални грански спортски савез за „Life Saving“, као двадесет петогодишња чланица Светске и Европске федерације за спасавање на води.
Светски дан превенције утапања ове године обележен је под мотом ,,Свако може да се утопи, али нико не треба“ .

Уједињене нације су усвојиле резолуцију о превенцији утапања која препознаје размеру и утицај превенције утапања на глобалном нивоу и позива на координисан одговор како би се спречио што је могуће већи број утапања. Уједињене нације су у оквиру резолуције прогласиле 25. јул Светским даном превенције утапања.

Неки од главних разлога за доношења резолуције су следећи:

  • Према проценама Светске здравствене организације годишње се 236.000 људи на глобалном нивоу утопи.
  • Преко 50% свих утопљених особа су особе млађе од 30 година.Утапање спада у један од 10 најчешћих узрока смрти код деце и млађих људи узраста до 24 године.
  • Утапање се догађа изненада и нагло, при чему људи ни не схвате шта се догађа све док не буде прекасно.

Оно што доводи до утапања се често догађа за само неколико секунди:

  • Мало дете које неопажено потоне током купања у језеру или базену по сунчаном поподневу;
  • Осећај самоуверености након неколико пића и скакање у реку на купање;
  • Прихватање додатног путника на чамцу, упркос томе што знамо да би га преоптеретили и преврнули се;
  • Одлучивши да је превелика мука ставити прслук за спасавање током вожње чамцем.

У Србији највећи број људи утопи се током летњих месеци, а према подацима завода за статистику годишње се утопи преко 60 грађана Републике Србије. Црвени крст Србије подржава напоре Уједињених нација и Светске здравствене организације у скретању пажње на проблеме везане за утапање.

Pin It on Pinterest