Традиционална активност Црвеног крста Новог Сада „За сунчану јесен живота“ посвећена старијим суграђанкама и суграђанима је ове године одржана по 42. пут. Програм је реализован током месеца октобра у складу са препорукама Градског штаба за ванредне ситуације, поштујући превентивне мере у циљу спречавања ширења заразне болести COVID-19.
Илона Ковач, рођена 15.10.1914. године проглашена је за најстарију пријављену суграђанку. Представници наше организације, у уторак, 26. октобра, посетили су бака Илону и том приликом уручили су јој пригодан поклон.
Марија и Владимир Сабо, венчани 2. маја 1963. године, који су пуних 58 година у брачној заједници, проглашени су за пријављени брачни пар који је најдуже у браку. Пригодан поклон уручили су им сарадници Црвеног крста Новог Сада, у среду, 27. октобра, и уједно посетили њихово домаћинство у Кисачу.
На конкурсу литерарних и ликовних радова на тему „Моји баба и деда“ учествовала су деца из предшколске установе „Радосно детињство“ и ученици нижих разреда новосадских основних школа. Комисија којом је преседавала академски сликар и волонтер наше орагнизације Јелена Тишма, бирала је најуспешније учеснике конкурса на тему „Моји баба и деда“, и имала је изазован задатак, с обзиром да је и ове године стигло преко 1000 ликовних и литерарних радова. Победницима ликовно-литерарног конкурса, на тему „Моји баба и деда“, захвалнице и поклоне уручио је, у четвртак, 28. октобра, у просторијама Црвеног крста Новог Сада, председник Управног одбора пуковник др Братољуб Бркљача, где је била постављена и изложба овогодишњих дечијих радова.
Награђени радови:
Ликовни радови у категорији предшколског узраста:
• Анастасија Чечук, I место (вртић „Новосађанче”, Нови Сад, васпитачице: Оливера Лабавић и Мирјана Гавриловић)
• Милица Масларић, II место (вртић „Невен“, Ковиљ, васпитачице: Драгана Јованов и Милана Игњатић)
• Петар Медан, III место (вртић „Бубамара”, Нови Сад, васпитачице: Биљана Марић и Ирина Мрковачки)
• Алекса Вјештица, похвала 1 (вртић „Колибри“, Нови Сад, васпитачице: Тамара Јефтић и Кристина Бајчић)
• Коста Трифуновић, похвала 2 (вртић „Гуливер“, Нови Сад, васпитачице: Тијана Јасеновски и Александра Мачкић)
Ликовни радови у категорији ученика од 1.-4. разреда основних школа:
• Филип Поповић IV5, I место (ОШ „Јован Поповић“, Нови Сад, учитељица: Марија Панковић) и Андријана Шуша III 3, I место (ОШ „Марија Трандафил“, Ветерник, учитељица: Биљана Николић)
• Гаврило Миловац III 4, II место (ОШ „Јован Поповић “, Нови Сад, учитељица: Бранкица Чубрило)
• Лука Бељин II 2, III место (ОШ „Милош Црњански“, Нови Сад, учитељица: Гордана Симић)
• Растко Богдановић II 5, похвала 1 (ОШ „Јован Јовановић Змај“, Сремска Каменица, учитељица: Аранка Сић)
Литерарни радови у категорији ученика од 1.- 4. разреда основних школа:
• Невена Шпоња II 3, I место (ОШ „Свети Сава“, Руменка, учитељица: Славица Печиљ)
• Милисав Атанацковић, III 5, II место (ОШ „Прва Војвођанска Бригада“, Нови Сад, учитељица: Ивана Драгин)
• Лорен Лештар IV 3, III место (ОШ „Иван Гундулић“, Нови Сад учитељица: Лидија Фурдек)
Завршна свечаност поводом акције „За сунчану јесен живота“ одржана је 28. октобра 2021. године у новосадском ресторану Романов.
Чланица Градског већа за социјалну заштиту и бригу о породици и деци, Бранка Бежанов, уручила је пригодан поклон Мирјани Скандарски, која је ове године проглашена за волонтерку са најдужим стажом у Црвеном крсту Новог Сада. Активна је у Црвеном крсту Новог Сада 42. године.
Мирјана Скандарски је рођена 7. априла 1955. године у Новом Саду, где се и школовала.
Правни факултет је завршила у јуну 1977. године. У новембру 1977. године се запослила у Југоалату у Новом Саду, где је радила на правним пословима. Крајем 1979. године на предлог Петра Шушњара, који је био директор Правне службе Југоалата и активан у Црвеном крсту Новог Сада, први пут је дошла у просторије наше организавије. Укључена је у рад на изради Статута и нормативних аката Црвеног крста Новог Сада. 1980. године почела је да ради у Музеју социјалистичке револуције Војводине. Приликом формирања Комисије службе тражења, као представник Музеја постала је члан ове Комисије. У то време у оквиру Комисије било је захтева грађана за прибављање податке о учешћу у НОБ-у и одвођење у заробљеништво и логоре, о чему је Музеј располагао подацима. Након стручне обуке, као предавач, је учествовала у великом броју семинара који су организовани за активисте Црвеног крста, из области Међународног хуманитарног права и познавања Женевских конвенција. 1992. године са члановима Комисије и волонтерима, помагала је у прихвату избеглица које су долазиле у великом броју у Нови Сад, на размени породичних порука и потрагама за несталим лица. Након операције „Олуја“, такође је била укључења у прихват избеглица на СПЕНС-у, као и други волонтери Црвеног крста Новог Сада. Током бомбардовања 1999. године, учествовала је у дежурствима заједно са другим волонтерима Црвеног крста. 1996. године изабрана је за судију Општинског суда у Новом Саду, а 2014. године за судију Вишег суда у Новом Саду .
У пензији је од 2018. године, али и даље активна у Црвеном крсту Новог Сада.
Свечаности је присуствовала и Љиљана Коковић, помоћница Градоначелника Новог Сада за социјална питања а програм је водила Лаура Вујковић, новинарка РТВ1, дугогодишња сарадница Црвеног крста Новог Сада.
У оквиру акције „За сунчану јесен живота“, наши волонтери су корисницима програма „Кухиња на точковима“ којима се свакодневно доносе топли оброци на кућне адресе, овом приликом поделили пакете прехрамбених производа.